PSYCHOBIOTYKI

przez żołądek do mózgu…

Kampania edukacyjna dotycząca skutecznego wspomagania leczenia depresji

S


Serotonina (pot. hormon szczęścia ) – neuroprzekaźnik produkowany w 90% w jelitach i w 10% przez mózg na drodze enzymatycznych przemian L-tryptofanu. Jest odpowiedzialny za dobre samopoczucie oraz przyspiesza perystaltykę jelit.

SCFA zob. krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe

SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Patologiczne namnażanie bakterii w jelicie cienkim może być spowodowane niedokwaśnością żołądka (podwyższone pH spowodowane np. przyjmowaniem leków na zgagę) oraz zmniejszoną motoryką kompleksu mioelektrycznego (ang. MMC – migrating myoelectric complex), którego zadaniem jest oczyszczanie jelita cienkiego z resztek pokarmowych, w tym bakterii, które przedostały się tam z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Stres – reakcja organizmu na obciążający/zakłócający równowagę bodziec (stresor) fizyczny i/lub psychiczny, która ma za zadanie przywrócenie utraconej homeostazy. Podczas stresu zostaje pobudzona oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, regulująca aktywność reakcji.

Suplementy diety – dodatki do diety; środki spożywcze nie będące lekami, uzupełniające dietę w witaminy, składniki mineralne i/lub substancje odżywcze.

W Polsce suplementy diety dopuszczane są do obrotu przez Głównego Inspektora Sanitarnego i podległe mu urzędy. Nie podlegają takim samym standardom nadzoru jak leki, które są dopuszczane do obrotu przez Głównego Inspektora Farmaceutyczny lub Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych.

Synbiotyk – probiotyk i prebiotyk w jednym. Prebiotyk pozwala namnożyć się w jelitach bakteriom probiotycznym.