PSYCHOBIOTYKI

przez żołądek do mózgu…

Kampania edukacyjna dotycząca skutecznego wspomagania leczenia depresji

Asertywność ułatwia życie


Asertywność ułatwia życie, ponieważ poszerza granice twojej wolności. Nie rozumiesz?

Nie lubisz piwa, ale pijesz, bo tak robią inni, a ty nie potrafisz odmówić. Pamiętasz ten okropny smak goryczy rozlewający się na języku? Ohyda. Przykład z piwem niedobry, to przypomnij sobie ostatnią imprezę na którą poszedłeś, bo nie potrafiłeś odmówić i było niefajnie. Robisz pewne rzeczy, bo robią je inni, a Ty nie odmawiasz. Uświadom sobie, że asertywność to nie jest tylko umiejętność mówienia nie. To można potrenować przed lustrem. Groźnie, łagodnie, z uśmiechem, jak chcesz.  Mówienie nie to także  wyrażanie swojego zdania.  Nie robiąc tego, żyjesz biernie, poddajesz się. Lekceważysz własne prawa i pozwalasz naruszać je innym, nie przedstawiając własnych poglądów czy odczuć. Inni decydują za ciebie, ograniczając twoją wolność wyboru.  Zawsze jest Ci z tym dobrze?  Na pewno nie, więc zmień to. Co cie powstrzymuje? Obawa, strach, że zostaniesz odrzucony, że cię wyśmieją? Co tak naprawdę się stanie jeśli powiesz nie?  Zastanów się. Bo może po prostu unikniesz tego piwa, nudnej imprezki, kłopotów.  Zrobisz coś na co masz naprawdę ochotę. Inni może się zdziwią, może wzruszą ramiona – Nie to nie. Siemka – powiedzą.  Jeśli będziesz konsekwentny to się przyzwyczają, że masz własne zdanie. Oczywiście nie od razu, do tego dochodzi się krok po kroku.

Możesz zrobić inaczej. Przyjrzyj się komuś z własnego otoczenia, kto często mówi nie. Jak to robi i dlaczego inni go słuchają? Bo jest przekonujący, konsekwentny i Ty, podobnie jak inni nauczyliście się to akceptować. On ma własne zdanie, opinie, pomysły, a Ty? Pewno także.

Asertywność to właśnie umiejętność stanowczego i uczciwego wyrażania swoich uczuć, opinii, pragnień, ale w sposób nie agresywny, nie narzucający innym swojej opinii, nie lekceważący ale szanujący ich uczucia, zdanie czy opinie. Nie chcesz być lekceważony, pomijany nie zachowuj się tak wobec innych. To zwiększy twój szacunek do samego siebie i zmieni także zachowanie innych wobec ciebie.

Żyjemy w świcie wypełnionym innymi, musimy się do nich dostosować, ale oni także powinni dostosowywać się do nas. Wynikająca z asertywności wolność nie oznacza, że robisz co chcesz, ale może oznaczać, że nie robisz tego czego nie chcesz. Zyskujesz swój obszar wolności i szacunek do siebie.

Asia lat 20